Panorama Miasta

Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej "Warmia" w Lidzbarku Warmińskim

Menu :
Strona główna
Władze stowarzyszenia
Statut
Historia
Kursy niemieckiego
Galeria
Aktualności
Kontakt
Linki

Aktualności

Właśnie powstaje nowa strona Stowarzyszenia która będzie sukcesywnie rozbudowywana i auaktualniania. Strona powstaje dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie

Kontakt

Adres
ul. Polna 36
11-100 Lidzbark Warm.
Telefon
tel. 089 - 767 43 51
godziny dyżurów:
środa 16.00 - 18.00

Historia

Utworzenie

Mniejszość w Lidzbarku powstała w 1991 roku jako oddział terenowy OSMN. 25.10.1993 roku grupa zarejestrowała się jako samodzielne stowarzyszenie. Przystąpienie do ZSLNbPW miało miejsce 18.12.1993 roku.

Siedziba

Początkowo grupie brakowało sali spotkań. Spotykano się w kawiarni "Jubilatka". Później wynajęto trzy pomieszczenia w Spółdzielni Mieszkaniowej. W którymś momencie mniejszość znalazła nawet schronienie w kinie "Capitol". Od 1995 roku stowarzyszenie ma swoją siedzibę na ulicy Polnej w Szkole Podstawowej Nr. 4. Dzięki wsparciu mniejszości szkoła ta mogła zostać rozbudowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Mniejszość otrzymała za to bezpłatnie do dyspozycji pomieszczenia szkolnej piwnicy. Znajduje się tam sala spotkań, biblioteka, pomieszczenie biurowe i magazyn.

Członkowie

Liczba członków w Lidzbarku Warmińskim permanentnie spada. W 1999 roku odnotowano zaledwie 88 członków płacących składki.

Stacja socjalna

Od 1999 roku istnieje Stacja Socjalna "Lazarus".

Z życia stowarzyszenia

Lidzbark Warmiński ma aktywne Stowarzyszenie. Na wielu uroczystościach W kraju i zagranicą Stowarzyszenie reprezentują godnie zespoły chóralne. Od 1992 roku istnieje żeńska grupa śpiewacza o świetnej renomie pod nazwą "Warmia". Panie z tego zespołu zawsze lubiły dużo śpiewać podczas ich spotkań. Jednak dopiero, kiedy grupą zajało się małżeństwo Grutzmacher, stanęła ona na wysokim poziomie. Christa Grutzmacher prowadziła chór, jej Gerd (nauczyciel-senior w Lidzbarku) akompaniował na akordeonie. Obydwoje do dziś regularnie odwiedzają grupę śpiewaczą, opiekują się nią, organizują trasy koncertowe i oczywiście pilnie z ćwiczą z paniami. Repertuar rozciąga się od warmińskich pieśni ludowych do popularnych niemieckich szlagierów. Obecnie zespól ma własne stroje a jego sława sięga poza granice Lidzbarka Warmińskiego. U boku chóru dla dorosłych powstał we wrześniu 1996 chór dziecięcy, "Lidzbarskie Wróble" pod kierownictwem Ewy Huss-Nowosielskiej i Małgorzaty Dumińskiej. Chór tworzy około 30 dzieci mających w swoim repertuarze niemieckie i polskie pieśni. Regularnie raz w miesiącu można się wybrać na mszę katolicką celebrowana, przez wikarego André Schmeiera. Stowarzyszenie organizuje ponadto od 1994 roku spotkania adwentowe, w których uczestniczy chętnie wielu mieszkańców Lidzbarka, Niemcy i Polacy.

Nauczanie języka niemieckiego

Kursy niemieckiego dla dorosłych i dzieci prowadzone są regularnie od 1992 roku. Do 1994 roku uczyli w Lidzbarku nauczyciele - seniorzy, państwo Grutzmacher. Mniejszość współpracuje ze Szkolą Podstawową. Ewa Huss-Nowosielska, dyrektorka szkoły, prowadzi tam zajęcia z najmłodszymi uczniami.

Od jesieni 1998 roku Lidzbark ma Stację Socjalną Joannitów. Mieści się ona w tej samej co mniejszość Szkole Podstawowej.

Copyright © 2008 All rights reserved.