Panorama Miasta

Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej "Warmia" w Lidzbarku Warmińskim

Menu :
Strona główna
Władze stowarzyszenia
Statut
Historia
Kursy niemieckiego
Galeria
Aktualności
Kontakt
Linki

Aktualności

Właśnie powstaje nowa strona Stowarzyszenia która będzie sukcesywnie rozbudowywana i auaktualniania. Strona powstaje dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie

Kontakt

Adres
ul. Polna 36
11-100 Lidzbark Warm.
Telefon
tel. 089 - 767 43 51
godziny dyżurów:
środa 16.00 - 18.00

GALERIA

Na nowe 700 lat

W ubiegłym roku nasze stowarzyszenie XV Wieczorem Adwentowym nieoficjalnie rozpoczęło obchody 700 lat nadania Lidzbarkowi praw miejskich. W bieżącym postanowiliśmy zakończyć obchody urodzin miasta.


Adwent 2008

W piątkowy wieczór (12.12.2008 roku) w "Zaciszu Leśnym" spotkało się 70 młodych ludzi, by przy wspólnej pracy poznać kulturę muzyczną Warmiaków, nauczyć się podstawowych kroków warmińskich tańców.

W międzyczasie pracowała grupa teatralna. Inscenizacja nawiązywała do 700 lat historii naszego grodu. W kolejnych odsłonach przechodziliśmy ze świata pogańskich Prusów, przez nadanie praw miejskich, czasy biskupów warmińskich do szkoły z roku 1936. Podczas jednej z lekcji uczniowie wykazywali się znajomością rozwoju turystyki w Lidzbarku, szczególnie hoteli. Dowiedzieli się, że w lidzbarskim schronisku młodzieżowym w 1936 roku nocowało 4113 turystów.

Ostatni obraz przedstawiał Józefa i Maryję, którzy na Warmii, w Lidzbarku odnaleźli dom dla swego Syna. Na tę ziemię zaprosili przesiedleńców z Wileńszczyzny, z Akcji "Wisła". Między ludźmi napływowymi swoje miejsce odnaleźli też byli mieszkańcy Prus Wschodnich.

Poszczególne obrazy łączyły piosenki wykonaniu chóru Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lidzbarku,

kwartetu z Liceum Ogólnokształcącego z wykładowym Językiem Ukraińskim w Górowie Iławeckim,

Zespołu Śpiewaczego "Warmia" Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Lidzbarku.

Przepiękny menuet oraz inne tańce wykonał Zespół Taneczny "Saga" z Bartoszyc

tańce warmińskie prezentował Zespół Kiwitczanki

Także widzowie, a w tym roku przybyła rekordowa liczba gości, wspólnie kolędowali w trzech językach. Już nikt nie miał wątpliwości, że Boże Narodzenie łączy nie tylko ludzi, ale całe narody.

Gdy wybrzmiały ostatnie akordy "Cichej nocy", w Lidzbarskim Domu Kultury pojawił się Mikołaj z workiem prezentów.

W tym roku także Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego pozazdrościł Mikołajowi i przekazał naszemu stowarzyszeniu wspaniały prezent - kamerę. Musimy uwierzyć, że władza samorządowa ma kontakty z Mikołajem. Skąd obaj wiedzieli, że właśnie marzymy - od dwóch lat- o takim cudzie techniki. Dziękujemy z całego serca. Potem popłynęły życzenia prosto z serca. Podniosły, świąteczny nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom spotkania. Długo jeszcze brzmiały w uszach życzenia wygłoszone ze sceny przez Jozefa..

"Niech mieszkańcy tego grodu na nowe siedemsetlecie otrzymają gwiazdkę prosto z nieba. Życzymy wszystkim przede wszystkim zdrowia, bo jest bezcenne, szczęścia, bo trudno je dostrzec w trudach dnia codziennego. Życzymy, by czuli, że to miasto - to ich mała ojczyzna, ich miejsce na ziemi."


Obchody Jubileuszu 15-lecia

Obchody Jubileuszu 15-lecia, zorganizowane w ramach spotkania integracyjnego, rozpoczęły się uroczystym nabożeństwem ekumenicznym w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św., odprawianym w intencji byłych i obecnych mieszkańców powiatu lidzbarskiego.

Obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, w tym Drektor Gabinetu Marszałka pani Krystyna Orłowska-Wojczulanis oraz Członek Komisji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jan Harhaj oraz władze miasta i powiatu z Burmistrzem Andrzejem Wajsem oraz Starostą Markiem Chylem na czele.

Następnym wszyscy udali się na cmentarz miejski, gdzie odsłonięto i poświęcono "Kamień Pamięci" , ufundowany przez Wspólnotę byłych mieszkańców.

Na pierwszym planie przedstawiciele władz wojewódzkich podczas uroczystości

Dalszą część obchodów kontynuowano w zajedzie"Pod Kłobukiem", gdzie Stowarzyszenie Mniejszości niemieckiej "Warmia" zorganizowało spotkanie integracyjne obecnych i byłych mieszkańców Lidzbarka Warm. i członków mniejszości niemieckiej.

Uroczystość stała się okazją do wspomnień, podsumowania dorobku stowarzyszenia i wyrażenia podziękowań działaczom organizacji. W ramach programu artystycznego wystąpiła grupa śpiewacza "Warmia" i zespół "Saga".


Sezon trwa

Sezon odwiedzin wciąż trwa. Kolejni goście odwiedzają nasze stowarzyszenie. To zawsze są bardzo miłe chwile. Okazja do rozmów, wspólnego śpiewania. Gdy człowiek wraca myślami do czasu minionego, do czasu dzieciństwa, czuje się szczęśliwy. W prezencie otrzymaliśmy fantastyczny kalendarz na rok 2009. Są w nim zdjęcia z ostatniego spotkania w Berlinie.


Śpiewamy w "Piracie"

Jak co roku zaprezentowałyśmy swój program w "Tawernie Pirat" w Olsztynie. Piękna pogoda, lekki wietrzyk tego dnia zachęcał do przybycia na festyn, ale poprzednie dni widocznie odstraszyły część publiczności. Jednak my lubimy śpiewać, zatem chętnie występujemy dla każdej publiczności. Potem udałyśmy się do tawerny na kawę i aby sobie pośpiewać, bo jakoś nam było mało. W drodze powrotnej udałysmy się na łono natury, a właściwie w odwiedziny. Na pierwszy rzut poszło "zwiedzanie" warzywnika. Zawsze to już coś.


Skarby w ziemi

Burmistrz Miasta Lidzbark Warmiński - Artur Wajs postanowił zajrzeć w głąb ziemi. Na centralnym palcu miasta rozpoczęto badania archeologiczne. Toruńscy i angielscy naukowcy odkopali fundamenty spalonego w 1865 ratusza. Musimy przyznać, że teren badań zabezpieczono siatką z bardzo estetyczna bramą wjazdową. Dzięki temu na bieżąco możemy śledzić postęp prac. Jako mieszkańcy Lidzbarka jesteśmy bardzo ciekawi, co wyniknie z tak niezwykłych wykopów. Jest to jeszcze jedna atrakcja turystyczna.


Znowu pachnie świeżością

Ubiegłoroczny koszmar z zalewaniem naszych pomieszczeń, mamy nadzieję, się skończył. Wiosną co prawda dołożyło nam gimnazjum, zatem postanowiliśmy odnowić nasze pomieszczenie. Część pieniędzy mięliśmy z ubezpieczenia, ale i tak sporo zainwestowaliśmy z naszych środków. Nie wystarczyło samo malowanie, trzeba było odkuwać fragmenty ścian, by odgrzybić zalane nieczystościami fragmenty pomieszczeń. Tydzień wytężonej pracy i możemy spotykać się w pięknych, czystych i świeżych pomieszczeniach. Już nawet nie pamiętamy, jak bolały nas plecy od szorowania podłogi.

Biuro czeka na interesantów. Telefon wciąż dzwoni

Firanki już wiszą, podłoga, choć nie widać na zdjęciu, lśni. Przyjemnie jest wypić filiżankę kawy.

Jeszcze trochę puste ściany, ale tak jakoś słoneczniej


Nasi młodzi ratownicy

Grupa młodych ratowników medycznych pod kierunkiem Damiana Kardymowicza wystartowała w zawodach ratowników medycznych. Rywalizowali z profesjonalistami - ratownikami strażakami. Ku zdziwieniu wszystkich zajęli II miejsce wśród drużyn województwa warmińsko - mazurskiego. Gratulujemy i jesteśmy dumni.


Kobiety i zagle - Wannsee. Zapelniamy popoludnie

Lidzbark i Bartoszyce na wspolnym spacerze

Przyjaciele z Seehausen - spotkanie w Berlinie

Cztery członkinie naszego stowarzyszenia uczestniczyły w spotkaniu obecnych i byłych mieszkańców Prus Wschodnich w Berlinie. Zakwaterowano je w schronisku młodzieżowym w Wannsee. Po kolacji, chociaż w hali nr 25 odbywał się interesujący wieczór kulturalny, musiały same wypełnić czas wolny. Całe szczęście schronisko leżało tuż nad brzegami uroczego jeziora. Spacer alejkami niewielkiego parku, podziwianie zachodu słońca i … sprawnych młodych żeglarzy wypełnił czas. Kolejnego wieczoru dołączyły do naszego grona uczestniczki spotkania z innych miast. Gdy zapadł zmierzch, w holu schroniska połączyło wszystkie pokolenia wspólne śpiewanie.

Rita, Rosi, Brygida zanim zacznie sie cze sc oficjalna

Sezon odwiedzin rozpoczęty

Gdy goście z Niemiec odwiedzają nasze miasto mogą w każdą środę zapukać do naszych drzwi i ... wypić w miłym towarzystwie kawę. Najważniejsze, że odnajdą chętne do wspomnień rozmówczynie. Nasi goście podkreślają, że cenią sobie swobodę, że nie muszą specjalnie zapowiadać swojej wizyty. Czują się jak u siebie w domu. Chętnie przyłączają się do naszego zespołu i … wtedy trudno wyjść, bo przecież piosenka nie zna granic i najszybciej przenosi w świat dzieciństwa.

Stoliki naszych dokonań - ciągle cos przybywa. Wnętr ze sali klubowej

spotkanie adwentowe 2007

Spotkanie adwentowe 2006

Występ zespołu "Warmia" podczas przeglądu dorabku kulturalnego mniejszości niemieckie w Olsztynku w 2007 roku

Copyright © 2008 All rights reserved.